Šā gada 27. maijā koncertzālē “Ave Sol” plkst. 19.00 notiks jaunākais koncertcikla “Kora laboratorija” koncerts “Kora laboratorija. ∞”, kurā pie profesionālā kamerkora diriģenta pults stāsies jaunie talanti – Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijas (JVLMA) studenti.
Šā pavasara izskaņas “Kora laboratorijā” Rīgas kamerkori “Ave Sol” diriģēs 8 jaunie diriģenti: Jānis Almanis-Palmbahs, Jēkabs Bernāts, Matīss Pēteris Circenis, Simons Grēbers (Simon Graeber), Alma Kalniņa, Anastasija Kildiša, Mariss Daniels Ķirsis un Kamila Siliņa. Četri no diriģentiem izvēlējušies mazāk zināmas latviešu laikmetīgās kormūzikas lappuses, bet pārējie četri radījuši jaundarbus, kuru pasaules pirmatskaņojumi būs dzirdami 27. maija koncertā.
Jaundarbus īpaši šim koncertam sarakstījuši Jēkabs Bernāts, Alma Kalniņa, Mariss Daniels Ķirsis, kā arī JVLMA Erasmus+ students Andreass Johanness Teobalds (Andreas Johannes Theobald) no Ķelnes Vācijā. Viņa darbu diriģēs vēl viens Erasmus+ students no Vācijas Simons Grēbers, bet pārējie skaņraži būs arī skaņdari, proti, Alma Kalniņa, Mariss Daniels Ķirsis un Jēkabs Bernāts savus jaundarbus diriģēs paši. Alma Kalniņa radījusi darbu “Nakts ādā”, Mariss Daniels Ķirsis ņēmis latviešu tautasdziesmas vārdus un tos licis savā orģinālmūzikā “Vizi, vizi, ezeriņ”, Andreass Johanness Teobalds apspēlējis slaveno gregorisko korāli “Ubi Caritas”, savukārt Jēkabs Bernāts izvēlējies savu dzimto pilsētu atspoguļot kora balsīs skaņu darbā ar lakonisko nosaukumu “Rīga”.
Savukārt pārējie diriģenti, Jānis Almanis-Palmbahs, Matīss Pēteris Circenis, Anastasija Kildiša un Kamila Siliņa diriģēs retāk izpildītu latviešu komponistu Paula Dambja, Maijas Einfeldes, Artura Maskata, Pētera Plakiža un Tālivalža Ķeniņa mūziku, no kuras daļa savulaik līdzīgā eksperimentālā manierē tapusi tieši Rīgas kamerkora “Ave Sol” balsīm.
Diriģenta Imanta Kokara laikā Rīgas kamerkoris “Ave Sol” sāka nodarboties ar lietām, ko Latvijā vēl neviens nebija darījis, un daudzas no tām bija jaunums arī Eiropas kormūzikā. Kokars nebaidījās eksperimentēt un meklēt jaunas krāsas, ievērojami paplašinot gan pazīstamās kordziedāšanas tehniskās iespējas, gan skaņdarbu sarakstu. Sadarbojoties ar spilgtākajiem 20. gadsimta latviešu komponistiem, kopīgi tika radīti neskaitāmi kora opusi, kurus pazīstam arī šodien. Tā bija īsta laboratorija – koris un komponisti sadarbojās pat tiktāl, ka skaņdarbi tapa mēģinājumu laikā, un Imantu Kokaru var dēvēt par to līdzautoru.
21. gadsimtā, turpretim, Rīgas kamerkora “Ave Sol” laboratorija ir sadarbības sinerģija starp topošo diriģentu, topošo komponistu un profesionālo dziedātāju triādi, kopīgi meklējot un atrodot jaunas kora skaniskās iespējas, kuru rezultāts būs klausāms šajā koncertā.
Biļetes uz koncertu var iegādāties “Biļešu paradīzes” kasēs un www.bilesuparadize.lv